W roku 1993 działając na demoscenie jako koder pod ksywą Plexa w drodze na giełdę komputerową podjąłem decyzję o założeniu grupy tworzącej cyfrową sztukę – programy demonstracyjne na komputery Commodore Amiga.
Prócz języka assembler pasjonowała mnie muzyka generowana cyfrowo (pozostało jeszcze kilka moich utworów, których dziś słuchać już nie mogę).
Co prawda wcześniej posiadałem komputer Commodore 64 z którego korzystałem i na którym programowałem ale w tamtych czasach Amiga mnie po prostu urzekła i zakochałem się w tym cudownym „sprzęcie z duszą”.
I tak rozpoczęła się historia polskiej grupy – Flying Cows Inc. Pierwotnie grupa miała liczyć trzech członków – trzech koderów, jednak po krótkim czasie do naszej małej grupy entuzjastów dołączyli koderzy, graficy z Poznania, a po kolejnych sukcesach koderskich i scenicznych, muzycy i entuzjaści z innych miast w Polsce.
Zaledwie po kilku latach grupa przerosła moje wszelkie założenia i oczekiwania. W roku 1995 byliśmy już światową Flying Cows Inc., posiadającą w swoim składzie ponad 63 osoby, działającą w Polsce, Niemczech, Szwecji i Finlandii. Nasz dorobek artystyczny to ponad 53 oficjalne produkcje obejmujące dema, intra, magazyny dyskowe, utwory muzyczne i grafiki – zarówno piękne, jak i kontrowersyjne.
Organizowaliśmy „Party” w których uczestniczyły setki osób, zdobywaliśmy nagrody, byliśmy pionierami informatyki w Polsce w zakresie produkcji demoscenowych i w pewnym sensie elitarną grupą fanatyków informatyki stosowanej niekomercyjnie.
Do dziś dla mnie niezwykle fascynujące jest, że produkcje powstawały już nie tylko pod moją ksywą „Plexa” ale już pod znakiem międzynarodowej grupy. Część produkcji powstawała już bez mojego udziału a członkowie Flying Cows Inc. nieśli już samodzielnie moją wizję i tworzyli scenę cyfrową pod naszym znakiem ponieważ czuli, że Flying Cows Inc. jest również ich własnością.
Demoscena, która bawiła nas jako młodzież, dziś została częścią UNESCO, kulturą cyfrową i dobrem narodowym. Jestem pewien, że nikt „z naszych” w F.C.I. tworząc sztukę nie myślał o tym 20-30 lat temu.
Demoscena, grupa i „wewnętrzna łączność” z członkami F.C.I. pozostawiły we mnie niecodzienne wspomnienia na zawsze motywujące do działania nie tylko w zakresie niekomercyjnym.
W roku 2020 wystawiłem kolejną demo produkcję na Revision party, a następnie w 2022 na Xenium Party by ponownie pokazać coś okraszonego moim utworem muzycznym . Obie produkcje są nadal dziełem tego samego „Plexa of Flying Cows Inc.” – zatem grupa nadal istnieje po 29 latach!
Co ciekawe – w roku 2022 powróciło na demoscenę wiele starszych grup i entuzjastów programowania, co dowodzi, że jest to nieprawdopodobnie głęboka życiowa przygoda.
Ponieważ demoscena była jest i będzie niekomercyjna postanowiłem stworzyć fundację, która będzie zrzeszać entuzjastów demosceny i starej informatyki.
Tak powstała Fundacja Retro Tech – wywodzimy się z Flying Cows Inc. i miłości do sztuki demoscenicznej i starych komputerów. Jesteśmy Demosceną. Demo or Die !
Plexa / FCI
Członkowie Flying Cows Inc. (dostępni w internecie i mej pamięci)
Aron, Attractive, Blitzer, Carlo, Chmiel, Deck, Devil, Dreammer, Echo (Exo), GPM, Kopara, Kurczak, LC, Magiel, Mariusz Marwic, Mr. Wolf, Pagan, Plastuž, Plexa, Roy, Batty, S-D, Sauron, Seba, Sibilius, Snail, Spica, Thoron, U.S.S. Cadaver, Zibi, Astral, Bartman, Bracus, zhaser, Doc, Ecstasy, Golem, Heptagon, Jesus, Lutka, Marshal Law, McPudel, Peacemaker, Pippen, Qix, Rodzyn, Royal’69, Scanner, Splatterhead, Stean, Substance