Xenium 2022 Party

Xenium 2022

Najważniejsze demoparty w Polsce za nami! Na to wydarzenie zjeżdżają ludzie z całej Polski i zagranicy – aby spotkać podobnych sobie wariatów wkręconych w swoje ukochane maszynki i platformy, zaprezentować autorskie produkcje oraz przede wszystkim dobrze się bawić, zwykle do rana.

Xenium to jedna z najbardziej cenionych imprez demoscenowych w Polsce, mimo że niemal zupełnie niekomercyjna, kultywuje najlepsze tradycje społeczności. Tutaj prestiż i uznanie zdobywa się poprzez swoje talenty artystyczne ujęte w cyfrową formę. Na party demoscenowe jeździ się po to by pokazać coś nowego, zaskakującego, świeżego, dla efektu „wow”, gdzie recenzja produkcji jest spontaniczna, wystawiana prawie natychmiast w postaci fali entuzjazmu lub dezaprobaty z sali widzów.

Na widowni zresztą nie ma przypadkowych ludzi, niemal wszyscy są jednoczenie twórcami przekraczającymi ograniczenia sprzętowe i programowe, którzy wiedzą co dzieje się na ekranie pokazowym, zatem komentarze bywają boleśnie celne, szczere, ale równie zabawne, żywe i demokratyczne. Tutaj sztuka nie może istnieć bez widza. Dla tych właśnie bezpośrednich emocji z sali, twórcy poświęcają długie tygodnie i miesiące pracy streszczone w kilka minut pokazu.

Foto: https://xenium.rocks

Na Xenium spotykają się zarówno wierni wyznawcy Atari, Commodore 64, ZX Spectrum jak również otwarci eksplorerzy innych platform sprzętowych i środków wyrazu. Na tegorocznej imprezie wystawiano się w kilkunastu kategoriach, w tym już na światowym poziomie demo czy intro. Można było doświadczyć  zupełnie nowych elementów jak Floppy Sculpture Workshops i całkiem starych, jak dobra DJ-jowana muzyka.

20220827_192515

Uczestnictwo w demoparty to zawsze przestrzeń na wymianę doświadczeń, wiedzy i umiejętności, odkrywcze  spojrzenie na potencjał wykorzystywanego sprzętu komputerowego.

Wydarzenia takie jak Xenium udowadniają , że demoscena jest wciąż żywa, ma wiele do zaproponowania i zaprezentowania.

1 miejsce Xenium 2022 - Bayolea by Mawi

2 miejsce Xenium 2022 - Kramsta by Damage

3 miejsce Xenium 2022 - Secluded by Altair

4 miejsce Xenium 2022 - ID: Gene