AMIGA IRELAND 2023 – 7 zlot użytkowników komputera Amiga Irlandia

W dniach 13 – 14 stycznia 2023 roku odbyło się już siódme z kolei spotkanie miłośników komputera Amiga na Zielonej Wyspie. Miejscem spotkania był hotel Sheraton w miejscowości Athlone, umiejscowionej w samym środku tej wyspy oddalonej nieco ponad 100 kilometrów na zachód od Dublina.

amiga irealne

Organizatorzy nie zawiedli gości i przygotowali wiele interesujących atrakcji.

Dla miłośników gier komputerowych odbyły się turnieje w trzy popularne gry, tj. Sensible Soccer, Speedball 2 oraz Stunt Car Racer. Jeżeli chodzi o Sensible Soccer, Polska, podobnie jak na niedawnych mistrzostwach zakończyła swój udział na drugiej rundzie.

Wśród gości oprócz lokalnej większości pojawiły się również osoby z Niemiec, Holandii, Finlandii, Anglii i USA. Nie zabrakło rzecz jasna również naszych rodaków. Łącznie przybyło około stu osób, wiele z osób korzystając z weekendu przyjechało z rodzinami.

gfx compo 1 miejsce – Critikill

Również konkurencja muzyczna cieszyła się wysoką jakości i nie pozostawała w tyle za grafiką. Oto dwie z tych prac. Zwyciężyła praca autora ukrywającego się pod pseudonimem Punnik.

Ok3anos/TEK – Darkness of Souls:

https://soundcloud.com/ok3anos/darkness-of-souls-4ch-175kb?si=f21785b9f8df4cf49abe4ee80a76bb0b&utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=social_sharing

Z kolei dla osób poszukujących doznań nieco bardziej kreatywnych, odbyło się zawody kreatywne (tj tzw. Creative competitions) w dwóch kategoriach:

– Najlepsza grafika amigowa.

– Najlepszy moduł 4-kanałowy.

Trzeba przyznać, że poziom prac graficznych stał na zaskakująco wysokim poziomie, oto kilka wybranych prac z zawodów:

gfx_compo_facet

gfx_compo_optic

gfx_compo_critikill

Punnik – Black Magic

– RavenLordess – Artystka i performerka specjalizująca się w aktywności  określanej jako tzw. „Cosplay” (eng. Costume play; więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Cosplay), która w swoich przedsięwzięciach stylizuję się na bohaterów starych gier komputerowych. Więcej: https://linktr.ee/Ravenlordess

Być może najciekawszym elementem programu byli goście specjalni, czyli tak zwane gwiazdy. Organizatorzy postarali się o wysoki i zróżnicowany poziom gwiazd. Byli to kolejno:

– Nick Veitch – Autor książek i dziennikarz pism komputerowych poświęconych Amidze (m.in. Amiga Format)

– Ron Nicholson – Jeden z inżynierów który zaprojektował pierwszą Amigę – Amigi 1000. Współtwórca układów Agnus, Denise i Paula. Posiadacz kilkunastu patentów w IT. We wczesnych latach 80 pracował również w Apple razem ze Stevem Wozniakiem. Poniżej zapis spotkania z Ronem Nicholsonem.

Warto również nadmienić, że poza wydarzeniami oficjalnymi, ludzie nawiązywali przyjazne kontakty, wymieniali się doświadczeniami, pracami i programami. Mieliśmy na miejscu również stanowisko napraw technicznie, gdzie „na poczekaniu” doświadczony specjalista dokonywał wszelkich niezbędnych napraw w Amigach. Po przystępnych cenach można było też nabyć różnorodne rozszerzenia do komputera.

Można powiedzieć, że spotkanie było bardzo udane, zdecydowana większość uczestników była zadowolona. Z powodu ograniczeń pandemicznych, było to spotkanie po ponad 2-letniej przerwie. Dlatego już teraz większość gości obiecywała się pojawić również na kolejnym zlocie na ziemi irlandzkiej, który jest planowany w przybliżeniu za rok.

Natomiast równie ciekawym zjawiskiem byli ludzie zupełnie nowi, wcześniej niewiele mający wspólnego z Amigą. Nie było ich wielu, a ich podejście miało charakter badawczo-poznawczy. Zainteresowani fenomenem zjawiska retro komputerów, chcieli zobaczyć to z bliska.

LINK ORGANIZATORÓW: https://amigausers.ie/

Zbyszko ‘Zibi’ Welc

Dla chętnych zorganizowano warsztaty, na których można było doskonalić swoje umiejętności w tworzeniu grafiki trójwymiarowej (Lightwave 3d) oraz bitmapowej (Deluxe Paint).

Chętnych nie zabrakło. Dla większości uczestników nie była to pierwsza wizyta na tym zlocie Amigowym – Ci znali się już od dawna i mieli relacje bardziej przyjacielskie, dlatego wielu z nich na koniec pierwszego dnia udała się do pobliskiego pubu celem zacieśnienia znajomości.