Festiwal Dawnych Komputerów i Gier

W niedzielę odwiedziliśmy Festiwal Dawnych Komputerów i Gier, wydarzenie które 17 i 18 września odbywało się w Centrum Szyfrów ENIGMA w Poznaniu. Miejsce idealne jak na takie wydarzenie ze względu na klimat budynku stworzony również przez zachowanie architektury z lat 70- tych i 80-tych.

Festiwal zajmował dwa pomieszczenia. Zdecydowana większość odwiedzających zasiadała przy stanowiskach przeznaczonych do gry. Na starodawnych komputerach jak AMIGA, ATARI czy COMMODORE oraz konsolach NINTENDO czy SEGA można było przenieść się w czasie i przypomnieć pasję z dzieciństwa. Wśród odwiedzających było wielu tatusiów ze swoimi pociechami w przedziale wiekowym 5-10 lat.

Dzieciaki z zapartym tchem poznawały świat gier takich jak Super Mario, Bomber Man, Frogger i wielu innych. W drugim pomieszczeniu „Mediateka” zobaczyć można było działające komputery ZX Spectrum czy Commodore 64 i tam też spotkali się Ci którzy „tamte czasy” wspominają z nostalgią i sentymentem, a mając ogromną wiedzę na temat budowy i funkcjonowania komputerów z poprzedniej epoki starali się przekazać ją odwiedzającej wystawę młodzieży.

Miło zaskoczyła nas obecność młodych ludzi w wieku 18-20 lat, którzy z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści starszych o ówczesnych technologiach. Można było usłyszeć również o DEMOSCENIE, organizowanych PARTY oraz o samych twórcach DEM. Impreza zorganizowana przez fundację Dawne Komputery i Gry to dobry pomysł na szerzenie naszego dziedzictwa kulturowego i przekazywanie pasji młodym ludziom.