W dniach 13 – 14 stycznia 2023 roku odbyło się już siódme z kolei spotkanie miłośników komputera Amiga na Zielonej Wyspie. Miejscem spotkania był hotel Sheraton w miejscowości Athlone, umiejscowionej w samym środku tej wyspy oddalonej nieco ponad 100 kilometrów na zachód od Dublina.
Organizatorzy nie zawiedli gości i przygotowali wiele interesujących atrakcji.
Dla miłośników gier komputerowych odbyły się turnieje w trzy popularne gry, tj. Sensible Soccer, Speedball 2 oraz Stunt Car Racer. Jeżeli chodzi o Sensible Soccer, Polska, podobnie jak na niedawnych mistrzostwach zakończyła swój udział na drugiej rundzie.
Wśród gości oprócz lokalnej większości pojawiły się również osoby z Niemiec, Holandii, Finlandii, Anglii i USA. Nie zabrakło rzecz jasna również naszych rodaków. Łącznie przybyło około stu osób, wiele z osób korzystając z weekendu przyjechało z rodzinami.
gfx compo 1 miejsce – Critikill
Również konkurencja muzyczna cieszyła się wysoką jakości i nie pozostawała w tyle za grafiką. Oto dwie z tych prac. Zwyciężyła praca autora ukrywającego się pod pseudonimem Punnik.
Ok3anos/TEK – Darkness of Souls:
Z kolei dla osób poszukujących doznań nieco bardziej kreatywnych, odbyło się zawody kreatywne (tj tzw. Creative competitions) w dwóch kategoriach:
– Najlepsza grafika amigowa.
– Najlepszy moduł 4-kanałowy.
Trzeba przyznać, że poziom prac graficznych stał na zaskakująco wysokim poziomie, oto kilka wybranych prac z zawodów:
gfx_compo_facet
gfx_compo_optic
gfx_compo_critikill
– RavenLordess – Artystka i performerka specjalizująca się w aktywności określanej jako tzw. „Cosplay” (eng. Costume play; więcej: https://en.wikipedia.org/wiki/Cosplay), która w swoich przedsięwzięciach stylizuję się na bohaterów starych gier komputerowych. Więcej: https://linktr.ee/Ravenlordess
Być może najciekawszym elementem programu byli goście specjalni, czyli tak zwane gwiazdy. Organizatorzy postarali się o wysoki i zróżnicowany poziom gwiazd. Byli to kolejno:
– Nick Veitch – Autor książek i dziennikarz pism komputerowych poświęconych Amidze (m.in. Amiga Format)
– Ron Nicholson – Jeden z inżynierów który zaprojektował pierwszą Amigę – Amigi 1000. Współtwórca układów Agnus, Denise i Paula. Posiadacz kilkunastu patentów w IT. We wczesnych latach 80 pracował również w Apple razem ze Stevem Wozniakiem. Poniżej zapis spotkania z Ronem Nicholsonem.
Warto również nadmienić, że poza wydarzeniami oficjalnymi, ludzie nawiązywali przyjazne kontakty, wymieniali się doświadczeniami, pracami i programami. Mieliśmy na miejscu również stanowisko napraw technicznie, gdzie „na poczekaniu” doświadczony specjalista dokonywał wszelkich niezbędnych napraw w Amigach. Po przystępnych cenach można było też nabyć różnorodne rozszerzenia do komputera.
Można powiedzieć, że spotkanie było bardzo udane, zdecydowana większość uczestników była zadowolona. Z powodu ograniczeń pandemicznych, było to spotkanie po ponad 2-letniej przerwie. Dlatego już teraz większość gości obiecywała się pojawić również na kolejnym zlocie na ziemi irlandzkiej, który jest planowany w przybliżeniu za rok.
Natomiast równie ciekawym zjawiskiem byli ludzie zupełnie nowi, wcześniej niewiele mający wspólnego z Amigą. Nie było ich wielu, a ich podejście miało charakter badawczo-poznawczy. Zainteresowani fenomenem zjawiska retro komputerów, chcieli zobaczyć to z bliska.
LINK ORGANIZATORÓW: https://amigausers.ie/
Zbyszko ‘Zibi’ Welc
Dla chętnych zorganizowano warsztaty, na których można było doskonalić swoje umiejętności w tworzeniu grafiki trójwymiarowej (Lightwave 3d) oraz bitmapowej (Deluxe Paint).
Chętnych nie zabrakło. Dla większości uczestników nie była to pierwsza wizyta na tym zlocie Amigowym – Ci znali się już od dawna i mieli relacje bardziej przyjacielskie, dlatego wielu z nich na koniec pierwszego dnia udała się do pobliskiego pubu celem zacieśnienia znajomości.